چطور نهال بکاریم؟

27 فروردین 1396

برای هوای پاک سال آینده سرمایه گذاری کنیم

چطور نهال بکاریم؟

شهروندان از کاشت نهال در روزهای آفتابی و گرم، یخبندان یا روزهایی که باد شدید است خودداری کنند.
download 20170308210842-نهال.jpg

شهروندان از کاشت نهال در روزهای آفتابی و گرم، یخبندان یا روزهایی که باد شدید است خودداری کنند.
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره‌کل منابع طبیعی البرز ضمن اعلام این خبر گفت: برای کاشت نهال از قبل باید عرصه مناسب را آماده و چاله‌های کشت را حفر کرد. مجتبی محمدی‌زاده ادامه داد: عمق چاله باید بین 50 تا 60 سانتی‌متر باشد تا ریشه نهال در زمان کاشت خم نشود و نشکند.
رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره‌کل منابع طبیعی البرز افزود: برای پرکردن چاله  نباید تنها از یک نوع خاک استفاده کرد بلکه باید ترکیبی از ماسه بادی، خاک زراعی و کود دامی غنی شده را برای این کار استفاده کرد.
این مسئول با اشاره به‌نحوه آبیاری نهال کاشته شده است، توضیح داد: شهروندان فراموش نکنند هم‌زمان با کشت نهال حتماً آبیاری انجام شود.محمدی‌زاده خاطرنشان کرد: درهر نوبت آبیاری باید همه خاک موجود در چاله مرطوب شود و حجم ریشه آب کافی دریافت کند.او با اشاره به دوره‌های مورد نیاز آبیاری نهال خاطرنشان کرد: دوره‌های آبیاری باید با توجه به نوع گونه، وضعیت خاک و اقلیم منطقه به نحوی تنظیم شود که از بروز تنش و پژمردگی در گیاه جلوگیری شود.
رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری با بیان این‌که بهترین زمان برای کاشت نهال هنگام خواب نهال است، خاطرنشان کرد: در مناطق گرم و معتدل و نیمه سردسیر بهترین زمان برای کاشت پاییز و پس از خواب رفتن نهال است، اما در مناطق سردسیر بهتر است نهال‌کاری پس از اتمام دوران یخبندان و سرما باشد.
او گفت: شهروندان توجه داشته باشند در روزهای آفتابی و گرم، یخبندان یا روزهایی که باد شدید است از کاشت نهال جداً خودداری کنند.
رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگل‌داری اداره‌کل منابع طبیعی البرز با اشاره به ارائه نهال رایگان به مردم در هفته منابع طبیعی افزود: یکی از اهداف منابع طبیعی البرز افزایش سرانه فضای سبز و اشاعه فرهنگ منابع طبیعی و جنگل‌کاری است  بنابراین هر سال در این هفته منابع طبیعی اقدام به توزیع نهال رایگان از گونه‌های موجود در نهالستان کرج می‌کند.
او یادآور شد: مردم با آشنایی با نحوه صحیح کاشت و داشت درخت می‌توانند نهال‌هایی بکارند که بعد از چند سال به درختی تنومند تبدیل شده و برای آیندگان به یادگار بمانند.


227
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
جهت ارسال مقاله و شرکت در همایش ها ، ابتدا باید در سامانه ثبت نام کرده و در همایش مورد نظر خود عضو شوید . سپس به کمک کنترل پنل خود می توانید اقدام به ثبت و ارسال مقاله های خود نمایید.


011-33244996
021-42693432
021-42693432

phychii2@gmail.com

Psychi.ir
شمارنده وبگذر
مرکز همایش های بین المللی کوشا گستر